Przemysł budowlany nie może istnieć bez odpowiedniego wsparcia w realizacji danych projektów. Oprócz samego sprzętu, koniecznym elementem do budowy są również konkretne surowce chemiczne. Co się do nich zalicza? O tym poniżej.

Surowce chemiczne – co to takiego?

Warto pierw się zaznajomić z samą definicją surowców chemicznych. Otóż surowcami chemicznymi (bądź mineralnymi) nazywa się organiczny lub nieorganiczny związek chemiczny. Dzięki ich różnym składom i właściwościom wykorzystuje się je w wielu dziedzinach życia, np. w farmacji, kosmetologii, do produkcji pasz, środków ochrony roślin, w branży spożywczej lub dla przemysłu -  w tym przemysłu budowlanego. Dzieli się je również na podstawowe i specjalistyczne.

Przemysł budowlany – na czym polega?

Przemysł budowlany to nic innego jak budownictwo. Należy do rodzaju działalności, która polega na wznoszeniu obiektów budowlanych. Potrzebna do tego jest wiedza teoretyczna z obszaru inżynierii lądowej, ale także i praktyczna (kwestie technik i metod budowlanych). 

Budownictwo ma za zadanie przede wszystkim wznosić całkowicie nowe obiekty budowlane. Jest jednak wiele przypadków, gdzie zajmuje się też on modernizacją istniejących już budynków, tak samo jak ich odbudową i konserwacją. Budownictwo dzieli się na wodne i lądowe, ze względu na położenie danego obiektu do budowy bądź przebudowy.

Istnieją także sytuacje, gdzie budownictwo zajmuje się rozbiórką. Decyzja o wyburzeniu następuje głównie w momencie, kiedy dany obiekt nie nadaje się do użytku ze względu na zły stan techniczny (nie spełniający wymogów, na przykład bezpieczeństwa). W innych sytuacjach rozbiórka jest wymagana gdy obiekt musi zostać usunięty z zajmowanej działki.

Surowce chemiczne w budownictwie

W przemyśle budowlanym wykorzystuje się ogromną ilość surowców chemicznych, które znajdują się w wielu produktach przeznaczonych do budowy. Wymienić można chociażby mrówczan wapnia, kwas winowy i biel tytanową.

Mrówczan wapnia budowlany

Mrówczan wapnia, zgodnie ze swoją nazwą, składa się z soli kwasu mrówkowego i wapnia. Występuje zwykle w postaci kryształków lub drobno zmielonego proszku. Ma zdolność do rozpuszczania się w wodzie.

Jest to związek nietoksyczny, dlatego też bezpieczny w użytkowaniu. Jest jednym ze składników betonu i cementu, jako klej do płytek i glazury. Znacznie przyspiesza proces twardnienia się betonu, dzięki czemu prace budowlane idą znacznie szybciej. Jest to szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, gdzie jest znacznie wyższy stopień wilgotności w powietrzu.

Kwas winowy

Kwas winowy jest organicznym związkiem chemicznym. W swojej naturalnej postaci występuje w owocach – przede wszystkim w winogronach, dzięki którym zawdzięcza swoją nazwę. Może występować w formie bezbarwnych kryształków bądź drobno zmielonego proszku. Jego cechą charakterystyczną jest bezwonność i kwaskowaty posmak.

W branży budowlanej kwas winowy służy jako opóźniacz, który występuje w cemencie i gipsie. Jest również przydatny podczas czyszczenia powierzchni metalowych, gdyż skutecznie usuwa zanieczyszczenia bez naruszenia metalu, a na dodatek poleruje bez porysowań.

Biel tytanowa

Biel tytanowa (inaczej określana jako tlenek tytanu) to nieorganiczny związek chemiczny. Jest jednym z podstawowych i najbardziej kosztownych substancji chemicznych do produkcji farb i tynków na całym świecie.
Przemysł budowlany wykorzystuje biel tytanową głównie do produkcji tynków oraz farb (jako pigment bielący). Z racji, że posiada jasny kolor i odbija światło słoneczne najczęściej służy jako farba do pokryć dachowych i każdych innych powierzchni, gdzie działania promieni UV nie są mile widziane.

Wszystkie wymienione wyżej substancje, jak i wiele innych potrzebnych w przemyśle budowlanym znajdą Państwo na naszej stronie. Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty i skontaktowania się z nami w celu poznania szczegółów naszej działalności.
GRUPA KONIMPEXKonimpex Fermintrade Merinvest Sine Konimpex Invest