Aktualnie do wytworzenia towarów z gumy używa się technologii 3D. Obecne zakłady przemysłowe zajmujące się taką produkcją posiadają nowoczesne maszyny oraz urządzenia do tego przeznaczone. Dzięki temu proces ten jest sprawny, a także bardzo precyzyjny. Wytworzenie produktów gumowych zajmuje niewielką ilość czasu, stąd pojawia się coraz więcej firm przemysłowych, które się tym zajmują. Aby wytworzyć taki produkt, potrzebujemy odpowiednie surowce do wyrobów gumowych, formy oraz aparatury. To wszystko sprawi, że zyskamy na ich właściwościach chemicznych, jak i fizycznych.

Zastosowanie wyrobów gumowych

Wyroby gumowe wykorzystywane są w różny sposób. Spotykamy się z nimi w przemyśle, medycynie, jak i motoryzacji. Tego typu produkty stały się niezastąpione w naszym życiu codziennym. Wystarczy spojrzeć na gospodarstwa domowe. Nawet nad tym się nie zastanawiamy, ale produkty gumowe otaczają nas z każdej strony. Obuwie, uszczelki, zabawki czy też elementy na ubraniach to tylko niektóre z przykładów.

Właściwości gumy zależą od rodzaju i ilości składników - przede wszystkim mieszanki gumowej oraz kauczuku. Dobierając odpowiednie składniki otrzymujemy gumę o różnych właściwościach (guma do produkcji opon, gumę odporną na wysoką i niską temperaturę, gumę do stosowania w przemyśle, a także medycynie oraz gumę odporną na działanie olejów i rozpuszczalników).

Produkty gumowe wytwarzane są z kauczuku naturalnego, syntetycznego lub ich mieszanek. Mieszanki zawierają około 3% siarki, dodatki zmiękczające oraz barwniki. Sam proces wytwarzania elementów z gumy jest złożony. Na samym początku powstaje materiał – kauczuki, czyli surowce do wyrobów gumowych. Te następnie poddawane są procesowi wulkanizacji. To sieciowanie cząsteczek polimerów. Reakcja chemiczna, jaka zachodzi, powoduje utrzymanie stabilnej sieci. Każdy rodzaj gumy posiada inne typy sieciowania.


W przemyśle wyróżniamy dwa typy gum:
 

  • guma arabska – jest to wysuszony sok z akacji w postaci stałej. Kolor, jaki posiada, to bezbarwny lub żółtobrunatny. Guma arabska znajduje swoje zastosowanie w wyrobach kleju oraz farb artystycznych. Dodatkowe jej zastosowanie znajdziemy w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym.

  • guma naturalna – jest to gęsty wycinek z uszkodzonych pni lub gałęzi. Wykorzystanie gumy naturalnej znajdziemy w produkcji kredek pastelowych i kosmetyków.

Proces wytwarzania produktów gumowych:

  1. Na samym początku wykonuje się mieszankę gumową. Dodajemy do kauczuku w prawidłowej kolejności surowce do wyrobów gumowych.

  2. Kolejny etap to wykonanie konfekcji. Jest to pocięcie gumy na potrzebne kawałki o właściwej wadze i wielkości. Cięcie odbywa się ręcznie gilotyną lub wytłaczarką.

  3. Następnie przystępujemy do wulkanizacji gumy. Guma ogrzewana jest w formie w odpowiedniej temperaturze. Czas, jak i temperatura, są ściśle określone.

  4. Ostatni etap to obróbka wyrobów gumowych. Zostają rozcinane na sztuki oraz odcinane niepotrzebne elementy wypływające poza formę.

Właściwości fizyczne gumy

Odporność na wysoką temperaturę to główna zaleta gumy. Wadą jest wydzielający się czarny, gryzący dym podczas procesu spalania. Guma staje się bardziej lub mniej elastyczna w zależności od temperatury. Jej możliwy zakres to od -60 do 220°C. W zależności od temperatury pracy urządzenia należy pamiętać o zastosowaniu poszczególnej gumy. Przykład, jaki świetnie to zobrazuje, to opony samochodowe letnie oraz zimowe. Dlaczego należy pamiętać o ich wymianie? Ponieważ guma może rozciągać się do 12 razy. Potem ulega rozerwaniu.

GRUPA KONIMPEXKonimpex Fermintrade Merinvest Konimpex Invest