Świece to gadżety, które są stosowane na co dzień w milionach domów na całym świecie. Niewiele osób wie jednak, że proces ich produkcji jest skomplikowany i wymaga użycia zaawansowanych technologicznie maszyn. Wyrób świec zależy od rodzaju, kształtu, a przede wszystkim od zastosowanego materiału. Zatem, z czego robi się świece?

Parafina

Świece wykonywane są głównie z parafiny. To ich podstawowa wersja, najbardziej powszechna i najczęściej wykorzystywana. Parafina jest mieszanką węglowodorów nasyconych - stałych alkanów, o różnej ilości atomów węgla w cząsteczce - od 16 do 48 - których obecność decyduje o stanie skupienia (ciekłym lub stałym). Pozyskiwana jest w procesie rafinacji ciężkich frakcji ropy naftowej. W trakcie produkcji świec parafinowych, czysta parafina wzbogacana jest substancjami opóźniającymi proces spalania się, np. stearyną, barwnikami i substancjami zapachowymi.

Obecnie wiele mówi się o niekorzystnych dla zdrowia substancjach, które zostają uwalniane do powietrza podczas palenia się świec parafinowych. Formaldehyd, benzol i toluen mają negatywny wpływ na układ immunologiczny, oddechowy, krwionośny, nerwowy i rozrodczy człowieka, a to właśnie te związki zostały wykryte w dymie, który jest efektem spalania parafiny i bawełnianych knotów. Z tego powodu wiele osób rezygnuje ze świec parafinowych na rzecz produktów z naturalnych wosków.

Stearyna

Stearyna to mieszanina o właściwościach utwardzających. W przemyśle stosuje się jej dwa rodzaje, wyróżnione ze względu na pochodzenie głównych substancji, tj.:
  • stearyna pochodzenia odzwierzęcego, najczęściej w formie tłuszczu, np. wołowego,
  • stearyna pochodzenia roślinnego, np. olej palmowy.

Świece stearynowe palą się bardzo estetycznie, tworząc unikatowe, niepowtarzalne wzory, a przy tym są uznawane za zdrowsze niż świece parafinowe.

Wosk pszczeli

To jedna z głównych alternatyw dla parafiny. Wosk pszczeli jest produktem w pełni naturalnym, pozyskiwanym z plastrów pszczelich, którego nie poddaje się dodatkowym procesom chemicznym. Podczas jego palenia do powietrza uwalniają się jony ujemne, mające bardzo korzystny wpływ na jakość i czystość powietrza w pomieszczeniu. 

Dodatkowy plus stanowi czas palenia - jest znacznie dłuższy niż w przypadku produktów parafinowych. Kupując świece z wosku pszczelego trzeba jednak dokładnie sprawdzać ich skład - wiele z nich posiada dodatek parafiny, a udział wosku pszczelego w mieszance sięga jedynie 70%. Producenci, którzy oferują świece złożone w 100% z tej substancji, z pewnością umieszczą taką informację na opakowaniu.

Wosk sojowy

Jest równie naturalny jak wosk pszczeli, jednak pali się dłużej - w porównaniu do świec parafinowych o około 50%. Spalanie tego wosku wytwarza niewielką ilość sadzy i dwutlenku węgla. Świece z wosku sojowego to najlepsza opcja dla wegan, którzy odrzucają produkty odzwierzęce i mające jakikolwiek związek ze zwierzętami. Przy zakupie tego rodzaju świec warto zwrócić uwagę na opis umieszczony na opakowaniu - powinien zawierać informację czy soja była modyfikowana genetycznie.

Masowa produkcja świec

Chociaż niektóre rodzaje świec można zrobić samemu, to ciągle zakup gotowego produktu jest szybszy i bardziej ekonomiczny. Świece, niezależnie od materiału, wytwarza się na skalę masową, wykorzystując do tego specjalistyczne maszyny produkcyjne. Wiele z nich, np. prasy automatyczne lub automatyczne linie do zalewania parafiną płynną i spienioną, działają w oparciu o duże, przemysłowe sprężarki, gwarantujące niezawodne i nieprzerwane działanie tych maszyn.

Jeżeli potrzebujesz parafiny do zastosowania w przemyśle, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. 
GRUPA KONIMPEXKonimpex Fermintrade Merinvest Konimpex Invest