Wodorowęglan sodu należy do produktów o działaniu stabilizującym pH paszy. Doskonale hamuje proces zakwaszania organizmu u zwierząt. Taki dodatek buforujący świetnie sprawdza się w produkcji pasz. Związek ten występuje typowo w postaci drobnych kryształków, które mają lekko kwasowy posmak. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat, a w szczególności warto mieć informacje o dawkowaniu tego dodatku do paszy. 

Zastosowanie wodorowęglanu sodu - najważniejsze cechy

Ten dodatek buforujący nadaje się do pasz przeznaczonych praktycznie dla wszystkich zwierząt gospodarskich. Warto wiedzieć, że zakwaszenie organizmu prowadzi do ograniczenia wzrastania u zwierząt i ich wolniejszym rozwojem. Właśnie tym niepożądanym sytuacjom przeciwdziała i zapobiega omawiany związek chemiczny. Bez tego dodatku zwierzęta hodowlane znacznie mniej efektywnie wykorzystują energię, którą zapewnia im podawana pasza. Co więcej, wodorowęglan zmniejsza prawdopodobieństwo kwasicy, czyli zaburzenia gospodarki odczynowej w organizmie zwierząt. 

Skąd bierze się zakwaszenie organizmu u zwierząt gospodarskich?

Warto wiedzieć skąd tak właściwie wynika problem kwasicy i dlaczego korzystne jest dodawanie do paszy wodorowęglanu sodu. Niskie pH zazwyczaj wynika z dużej ilości spożytych przez zwierzę węglowodanów, na przykład powszechnej w paszach skrobi. Substancją alternatywną dla tego związku chemicznego jest tlenek magnezu, który także działa poprzez podnoszenie pH, ale warto wiedzieć, że jego działanie jest zdecydowanie słabsze niż wodorowęglanu sodu. Związek ten podwyższa pH o około 0,10 do 0,25 jednostki. 

Jakie jest dawkowanie wodorowęglanu sodu i co warto o tym wiedzieć?

Dawkowanie powinno być odpowiednio zbilansowane. Zaleca się, by dodawać około 1.0-1.5% suchej masy dawki (200 - 300 g / sztukę / dzień). Gwarantuje to odpowiednią równowagę kwasowo - zasadową podawanej zwierzętom paszy. Ważne, by podczas dodawania tego związku do paszy stosować się do zalecanego przez producenta dawkowania, co gwarantuje bezpieczeństwo stosowania wszystkich składników paszy.

Ważne informacje o wodorowęglanie sodu, które zdecydowanie warto poznać

Oprócz zmiany pH, opisywany związek chemiczny to również świetne źródło sodu, które jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania każdego, żywego organizmu. Brak sodu w organizmie zwierzęcia hodowlanego może prowadzić do zahamowania wzrastania, co będzie wynikać z mniejszego apetytu.  Zwierzę przyjmuje wówczas mniej pokarmu, a jego rozwój może być zaburzony. Warto również wiedzieć, że niekorzystny jest nadmiar sodu - taki stan może powodować zwiększonym wydalaniem wody, a co za tym idzie odwodnieniem, a także problemami z układem krwionośnym zwierząt. Wodorowęglan sodu to substancja znana również w przemyśle spożywczym. Związek ten jest jedną z popularniejszych substancji spulchniających, jak i fermentujących. Dodatkowo związek ten nieorganiczny sprawia, że przewód pokarmowy zwierząt funkcjonuje zdecydowanie bardziej sprawnie. Poprawia się jego trawienie i wchłanianie. 

Bezpieczeństwo wodorowęglanu sodu

Wodorowęglan sodu zwany jest bezpiecznym dodatkiem do pasz i nie trzeba mieć obaw, że przyczyni się do pogorszenia stanu naszych zwierząt hodowlanych. Działa on pozytywnie na organizm zwierząt, o ile jest odpowiednio dawkowany. Należy zadbać aby nie doszło do zwiększonego odczynu, by nie dopuścić do odwrotności kwasicy, czyli tak zwanej zasadowicy - stanu gdy pH w organizmie jest zbyt wysokie.
GRUPA KONIMPEXKonimpex Fermintrade Merinvest Konimpex Invest